Město Kladno - Aktuálně

Kladno - aktuálně
 1. Dokud klimatické podmínky dovolí, bude město pokračovat v rekonstrukcích komunikací. Mezi další místa, která se brzy promění patří například schodiště v Podprůhonu, chodníky v ulici u Vodojemu nebo v Habešovně.
 2. Zveme vás k poslechu nového kladenského podcastu „KLAPOD“. Každé pondělí vám nabídne rozhovory s osobnostmi, které na Kladně žijí, pracují, mají k největšímu středočeskému městu vztah a především, mají co říct. Hosty z oblasti kultury, sportu a dalších oblastí veřejného života bude zpovídat uznávaný rozhlasový moderátor a publicista Vladimír Kroc.
 3. V pátek 29. září dojde z důvodu testování a zprovoznění nového páteřního informačního systému Magistrátu města Kladna k uzavření úřadu.
 4. Jako primátor Statutárního města Kladna jsem se připojil k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům naší republiky. Výzva souvisí s návrhy, které mají být schváleny v rámci konsolidačního balíčku a které by likvidačním způsobem zasáhly do rozpočtů měst a obcí. Podepsalo ji 20 představitelů jednotlivých statutárních měst včetně 8 zástupců krajských měst, konkrétně se mimo Kladna jedná o města Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Karlovy Vary, Karviná, Liberec, Most, Olomouc, Opava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Třinec, Ústí nad Labem a Zlín.
 5. Po červnovém pádu části kamenného ozdobného štítu (tzv. akroterionu) ze střechy kladenského gymnázia město neprodleně započalo práce na zabezpečení objektu a postupné rekonstrukci říms a ozdobných pískovcových prvků. Akroterion byl celkově zrekonstruován a navrácen do severního štítu budovy gymnázia, stav ostatních čtyř ozdobných pískovcových prvků odborníci zkontrolovali a rovněž postupně musí projít restaurováním. Na přípravě projektu kompletní rekonstrukce gymnázia a dalších restaurátorských činností se nyní pracuje. V ulici Purkyňova a za zadní částí gymnázia prozatím nadále z bezpečnostních důvodů zůstává ochranná zóna, hlavní vchod byl zpřístupněný už před začátkem školního roku.
 6. Modernizace železniční trati postupuje a s ní i další nutné uzavírky komunikací. Kladeňáky čeká uzavírka ulice Železničářů v termínu od 2. 10. 2023 do 20. 12. 2023. Uzavírka bude kompletní pro automobilovou dopravu. Chodcům bude průchod umožněn po chodníku blíže sídlišti Sítná. Dále uzavírka přejezdu Wolkerova. Termín prací je od 18. 10. 2023 do 15. 11. 2023. Uzavírka bude opět kompletní bez možného provozu automobilů s možností přechodu pro pěší. Do 30. 11. 2023 dojde k úplné uzavírce ulice Jateční v zatáčce v úseku vjezdu na cyklostezku z lesa.
 7. Kladenští zastupitelé na svém pondělním zasedání odhlasovali změny územního a regulačního plánu i obecně závaznou vyhlášku, která reguluje používání zábavní pyrotechniky. Nově tak bude odpalování rajechtlí či petard na Kladně povoleno pouze při silvestrovských oslavách mezi šestnáctou a druhou hodinnou ranní. Zákaz vypouštění lampionů štěstí platí bez výjimky po celý rok. Vyhláška nabývá platnosti 15. října.
 8. Významný kladenský rodák a japonský architekt Antonín Raymond se vrací na Kladno a to v roce 135. výročí svého narození. Výstava Kladno - Tokio/ Antonín Raymond je připravena k vaší návštěvě v Galerii Cyrila Boudy (bývalý Merkur) do 29. 12. 2023. Otevírací doba koresponduje s otevírací dobou klientského centra (po-čtv 8-18, pá 8-16). Vernisáž výstavy se odehrála ve slavnostním duchu za přítomnosti velvyslance Japonska Hidea Suzuki, který pronesl úvodní slovo. Odborného slova se ujala dr. Irena Veverková, která se osobností Antonína Raymonda dlouhodobě zabývá.
 9. V průběhu léta město zvládlo také navýšit počet míst a zvýšit bezpečnost i komfort stávajícího parkoviště mezi bývalým dolem Engerth a sídlištěm Na Vyhaslém, kde se ztrojnásobil dosavadní počet parkovacích stání na celkově 92 míst. Parkoviště doplňují sadové úpravy včetně stromové výsadby.
 10. Výměna povrchů vozovky, nové chodníky, autobusové zastávky s panelovou konstrukcí, nová parkovací stání, nové veřejné osvětlení, bezpečnější osvětlené přechody pro chodce a výsadba téměř tří desítek stromů. To je výčet hlavních změn v kročehlavské Americké ulici, jejíž další část prošla celkovou rekonstrukcí. Už ve středu od 22.00 hodin se opět komunikace otevřela kladenským řidičům. Následující ráno byl otevřen také přilehlý a nově rozšířený kruhový objezd u staveniště hypermarketu. Autobusy se vrací do původních tras počínaje pátkem 1. září. Průjezdný je také podjezd ve Vodárenské ulici.
 11. Vrcholí výjimečná událost, která je příležitostí pro nastávající architekty. Ještě do 11. září do 18:00 mohou studenti architektury a krajinářské architektury zasílat své práce do 7. ročníku prestižní soutěže pořádané na počest světově uznávaného architekta a kladenského rodáka Antonína Raymonda. Vyhlašuje ji každý lichý rok Statutární město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a společností Raymond Architectural Design Office v Japonsku.
 12. Nejen řidiče čeká plánovaná úplná uzavírka místní komunikace Americká v úseku od ulice Holandská – Norská, včetně propojky k obchodnímu domu Tesco v termínu 24. 8. 2023 - 30. 8. 2023. Objízdná trasa je vedena po stávající trase uzavírky ulic Unhošťská x Arménská x Americká, která je platná do 31.8.2023.
 13. I během prázdnin bude v některých kladenských školách a školkách rušno. Kompletní obnovou procházejí tři pavilony v MŠ Pod Kuklíkem a končí dvouletá nákladná rekonstrukce pavilonové základní školy v Norské ulici v Kročehlavech. V ZŠ Jiráskova se připravuje rozšíření hygienického zázemí.
 14. Nadstandardní podmínky pro výuku začínajících řidičů připravilo město Kladno. V lokalitě Boroviny vybudovalo moderní autocvičiště se zázemím a vyspělým zabezpečením, které se řadí mezi nejlepší v zemi. Kladenské autoškoly si prostor již mohou pronajímat.
 15. Ve dnech 21. 7. - 4. 8. - 2023 dochází na pracovišti Městského klientského centra Merkur k úpravě provozní doby. Úprava se ve dnech 17. 7. - 21. 7. a 31. 7. - 11. 8. 2023 dotkne i pracoviště ověřování a Czech POINT v NC OAZA. Změny najdete níže.
 16. V pátek 7. července dojde z důvodu kompletního nastavení a zprovoznění nového páteřního informačního systému Magistrátu města Kladna k uzavření úřadu.
 17. Probíhající modernizace trati Kladno - Kladno-Ostrovec o prázdniny zastaví provoz na kolejích. Namísto vlaku bude zřízena náhradní autobusová doprava nejen pro Kladno, ale i okolní obce. Některé práce si vyžádají výluky, které začnou v podzimních měsících. O případných změnách ve výlukových řádech a náhradní autobusové dopravě budeme i nadále informovat v aktualitách či přímo v sekci Doprava a uzavírky.
 18. Navýšit počet míst a zvýšit bezpečnost i komfort stávajícího parkoviště, které je v nevyhovujícím technickém stavu. To je cílem zahájené rekonstrukce a úpravy stávající plochy mezi bývalým dolem Engerth a sídlištěm Na Vyhaslém, kde se ztrojnásobí stávající počet parkovacích stání na celkově 92 míst.
 19. Proslavily ho portréty celebrit, především fotografie Salvadora Dalího, sportovní snímky, akty či dokumentární snímky z Pražského povstání v květnu 1945. Český fotograf Václav Chochola by se letos dožil 100 let a k významnému výročí bude v Kladenském zámku otevřena výstava jeho snímků. V prostorách malebné památky bude zároveň zpečetěno jeho spojení s výstředním katalánským surrealistickým malířem s charakteristickým švihácky špičatým knírem. Expozici bude Chochola díky Galerií Moderna sdílet právě s díly Salvadora Dalího. Vernisáž dvojvýstavy se v Galerii Kladenského zámku koná 29. června od 18:00. Dalího originály budou mít návštěvníci zámku možnost zhlédnout i zakoupit až do 3. září.
 20. Unikátně řešené kladenské okružní křižovatky v Kročehlavech získaly prestižní ocenění Česká dopravní stavba & technologie roku 2022, a to v kategorii silničních a dálničních staveb v ceně do 150 milionů korun. Ocenění vypisuje Ministerstvo dopravy ČR. Přípravný výbor a poroty soutěže jsou složeny z předních odborníků, a proto má tato soutěž vysokou odbornou kvalitu a společenskou prestiž.
 21. Jak bylo avizováno, v průběhu letních prázdnin bude provedena rekonstrukce lávky pro pěší v ulici Vodárenská. Po dobu stavby bude vyloučena dle etapizace veškerá doprava, případně umožněn průjezd pouze pro autobusovou dopravu.
 22. Již podesáté se ve sportovním areálu Sletiště sešli žáci kladenských základních škol, aby bojovali o titul „Mladého strážníka MP Kladno.“ Soutěž pořádala Městská policie Kladno a u dětí i učitelů má vždy velký úspěch. Do finále postupují ty nejlepší dvojice ze školních kol. Letošního ročníku se zúčastnilo sedmnáct družstev ze základních škol v Kladně.
 23. Již 150 let uplynulo od narození jednoho z nejvýznamnější kladenských rodáků, Antonína Čermáka. Člověka, který se zapsal do dějin hned několikrát, na kterého vzpomínají Kladeňáci i obyvatelé Chicaga. Právě do čela tohoto amerického města se kladenský hornický syn dostal vlastní pílí. Město Kladno udělilo Antonínovi Čermákovi 19. června 2023 jednohlasným rozhodnutím zastupitelstva čestné občanství in memoriam. „Jde o jednu z největších osobností, která se kdy na Kladně narodila. S udělováním čestného občanství by se mělo šetřit a mělo by ho být jako šafránu, ale v tomto případě o tom nelze polemizovat a je správně, že se Antonín Čermák stává čestným občanem města," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).
 24. Atletický mítink Kladno hází opět přilákal hvězdy z Česka i zahraničí, a to včetně jednoho z nejrychlejších mužů planety. Jihoafričan Akani Simbine na stovce útočil na desetivteřinovou hranici. Nepokořil ji, i tak ale vytvořil nový rekord mítinku, který udělal další velký krok dopředu.
 25. Konference Brownfieldy je každoroční setkání odborníků, kteří usilují o rozvoj brownfieldových lokalit. Pokaždé se koná na jiném místě, v jiném brownfieldu. Letošní konferenci udělilo záštitu Statutární město Kladno a akce se konala v Hale Strojovna v lokalitě bývalé Vojtěšské huti. Více než 50 účastníků z celé České republiky se dělilo o zkušenosti s transformací bývalých průmyslových lokalit a s rozvojem měst udržitelným směrem.
 26. Důstojná pietní promenáda s podloubím, lavičkami a zelení. Tak bude vypadat nové kolumbárium, které Kladno začalo stavět v areálu centrálního hřbitova. Pojmout by ve výsledku mělo více než 2300 nových schránek a hotovo by mělo být příští rok na jaře.
 27. Na základě průlomového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) v otevřeném dopise vyzval Středočeský kraj, aby bez zbytečného odkladu vrátil do plného provozu všechny autobusové linky na zásadním spojení Kladna a Prahy, které 1. září loňského roku protiprávně omezil. „Město Kladno od počátku zastává názor, který byl nyní aprobován Nejvyšším správním soudem, a to že dopravní obslužnost kraje má na základě a za podmínek stanovených zákonem zajišťovat plně na své náklady Středočeský kraj. … Tímto Vás veřejně vyzývám, abyste neprodleně učinili kroky, kterými napravíte dosavadní nezákonné postupy a uvedete své jednání v rámci veřejné správy do souladu s právními předpisy,“ stojí například v dopise adresovaném hejtmance Petře Peckové a radnímu pro oblast veřejné dopravy Petru Boreckému (oba STAN). Dopis, v němž primátor Volf blíže seznamuje se závěry plynoucími z uvedeného soudního rozhodnutí, nyní zveřejňujeme v plném znění.
 28. Nejvyšší správní soud dal ve svém rozsudku Statutárnímu městu Kladnu za pravdu ve sporu ohledně dopravní obslužnosti u meziměstských autobusových spojů. Uznal téměř všechny jeho argumenty, vyvrátil nesprávné názory Středočeského kraje včetně jeho zcela nepodložených tvrzení o údajně soukromoprávních smlouvách či o právu kraje určit povinnost městu, v jakém rozsahu bude přispívat na meziměstskou dopravu nebo dokonce nátlakem vymáhat plnění z obecního rozpočtu do rozpočtu kraje. Kasační stížnost města uznal jako oprávněnou a celou věc vrátil k dalšímu řízení Krajskému soudu v Praze, který nezákonně odmítl věcně projednat důvodnou žalobu města na Středočeský kraj v polovině prosince loňského roku.
 29. Dovolujeme si vás upozornit, že ve dnech 16.6. – 23.6. 2023 dojde na Kontaktním místě Czech POINT Oáza Kladno k úpravě provozní doby. Bližší informace naleznete níže.
 30. V Kladně se dnes konal diskusní seminář na téma využívání chytrých systémů v procesu řízení měst a obcí, a to v rámci Platformy pro rozvoj energetiky města Kladna (PREMK). Na semináři se sešli zástupci odborů kladenského magistrátu a představitelé města, partneři Kladna v oblasti „Smart City“ – města Praha a Písek a zástupci operátorů ICT i soukromých technologických firem, které veřejnému i soukromému sektoru řešení nabízejí.
 31. Hokej na Kladně je už za téměř sto let své existence jedním z hlavních symbolů města. Tradici i bohatou historii ale v posledních letech a dekádách vystřídal celkový útlum. Už to dlouho není tak, že by kladenský hokej produkoval hvězdy NHL a úspěšné reprezentanty. I proto musela přijít radikální změna – tou je vznik nového spolku, který sjednocuje Rytíře a PZ do jednoho oddílu a vedou ho zkušení hokejoví profesionálové Jiří Burger, Martin Vejvoda a Jiří Kuchler. S podporou města Kladna ho chtějí vrátit na výsluní.
 32. Kladeňáci mohou vedle četby tištěného nově sledovat také TV měsíčník Kladno. Novinka nabídne divákům pokaždé několik reportáží z uplynulého měsíce a zároveň přehled o (nejen) kulturních akcích a událostech měsíce následujícího.
 33. Od začátku června budou strážníci Městské policie Kladno opět měřit rychlost vozidel projíždějících městem. Strážníci tak reagují na množící se počet bezohledných řidičů, kteří rychlou jízdou ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Místa, kde budou hlídky rychlost měřit, jsou určena Policií České republiky a jejich přehled najdete v článku.
 34. Český hydrometeorologický ústav vydal dne 26. 5. 2023 výstrahu č. 000160 před nebezpečím vzniku požárů na území Středočeského kraje, platnou od 26. 5. 2023 12:00 hod. do odvolání.
 35. Po dokončení rekonstrukce mostu nad ulicí Pod zámkem se trasa linky 602 vrací obousměrně do ulice Na kopci. Zůstává ale i nadále ve výlukovém provozu, protože vybrané spoje budou odkloněny přes zastávky Hřbitovy a V. Lanny. V tomto úseku nahradí linku 603, která bude ukončena v zastávce Ostrovec. Ve vyloučeném úseku mezi zastávkami Ostrovec a V.Lanny bude realizována rekonstrukce ulice V. Kratochvíla. Náhradní zastávka V. Lanny bude pro linku 602 umístěna v prostoru dočasně nevyužívané točny linky 603. Jízdní řád linky 606 bude upraven podle skutečných provozních podmínek při průjezdu objízdnou trasou vyvolanou výstavbou kruhové křižovatky ulic Unhošťská a Americká.
 36. Česká pošta potvrdila seznam rušených poboček, k žádným změnám oproti původním plánům nedošlo nejen na Kladně, ale v celém Středočeském kraji. K 30. červnu tedy dojde k uzavření čtyř kladenských poboček – a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy. V tento den bude z provozních důvodů otevřeno jednu hodinu.
 37. Zápis dětí do kladenských mateřských škol pro školní rok 2023/2024 se koná ve čtvrtek 11. května 2023 od 7:00 do 18:00 hodin a v pátek 12. května 2023 od 7:00 do 17:00 hodin.
 38. Po celém Česku vzniklo téměř tisíc míst zpětného odběru. Výjimkou není ani Kladno. Níže najdete seznam provozoven, které staré pneumatiky vezmou, a to bez ohledu na značku gum i na to, jestli se současně kupuje nové obutí, a to vše zadarmo. Likvidaci si totiž platíte v ceně produktu.
 39. V druhé polovině května začínají dny, kdy můžete označovat jízdní kola pomocí unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA. Stejně jako lidská DNA je i ta syntetická naprosto jedinečná.
 40. Nově vytvořená přírodní zahrada zpříjemní ještě během jara dětem ze školky Na Růžovém poli 2672 pobyty pod širým nebem. Cílem revitalizace části školní zahrady je podpořit motorické, smyslové, ale i sociální dovednosti předškoláků. Ti si například budou moci v babiččině zahrádce utrhnout z keříků i jedlé plody. Město vydá na celkovou obnovu, včetně nové zeleně, atypických herních prvků, terénních modelací a nových herních ploch, zhruba 2,7 mil. korun.
 41. Přinášíme vám informace z Odboru životního prostředí, který mimo jiné zajišťuje rozmístění velkoobjemových van na odpad, mobilní svozy i blokové čištění ulic.
 42. Vedení města Kladna bylo po dlouhých spekulacích až minulý čtvrtek Českou poštou oficiálně informováno, že k 1. červenci dojde ke zrušení čtyř poboček ve městě – a to Kladno 3 Vrapická, Kladno 5 náměstí Svobody, Kladno 6 Vrchlického a Kladno 9 Cyrila Boudy.
 43. Město Kladno hledá plochy a možnosti pro vznik nových parkovacích míst, Rada města proto rozhodla o zahájení veřejné zakázky na akci „Koncepce dopravy v klidu města Kladna“, což je zjednodušeně řečeno komplexní analýza parkování pro vybrané části města (Kročehlavy, Sítná, Centrum, Rozdělov), včetně kročehlavského sídliště, kde hypermarket Kaufland na svém parkovišti zavádí závorový systém.
 44. I letos bychom vás rádi seznámili s termíny, ve kterých se uskuteční zápisy budoucích prvňáčků do kladenských základních škol.
 45. Celkem tři etapy uzavírek a objízdné trasy v dopravní infrastruktuře čekají od dubna kladenské řidiče. Převážně se se jedná o části ulic Americká, Arménská, Unhošťská a zdejší okružní křižovatku. Změny v provozu začnou v dubnu a potrvají do konce letních prázdnin.
 46. V únorovém čísle měsíčníku Kladno se dočtete o plánovaných etapách modernizace zimního stadionu, o přeměně neudržované Bukovky v krajinný park i o dlouho očekávaném otevření Muzea věžáků v Rozdělově. Pokud vás zajímá doba římská, pozveme vás na výstavu "Ve stínu impéria" ale máme pro vás i další kulturní a sportovní tipy, kam za zábavou. Nechybí ani praktické informace o poplatcích, velkoobjemových vanách i mobilních sběrných dvorech. Příjemné čtení.